Amphenol Industrial MS3127E22-41S
MS3127E22-41S picture photo
Mfg. Part Number
MS3127E22-41S
Brief Description
CONN RCPT 41POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3127E22-41S.pdf
Availability of MS3127E22-41S
QUANTITY
MS3127E22-41S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3127E22-41S
Internal Part NumberEIS-MS3127E22-41S
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3127E22-41S
Related LinksMS3127, MS3127E22-41S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3127E22-41S Details Description
Related parts for MS3127E22-41S
CAP CER 4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
DGTL ISO 3.75KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 130 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BCF 3.81/09/180F SN GN BX datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 41POS STRGHT PIN datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
COPPER COMPRESSION LUGS datasheet.pdf
CAP FILM 0.00082 UF 5 % 2KVDC RA datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf