Amphenol Industrial MS3128E20-16P
MS3128E20-16P picture photo
Mfg. Part Number
MS3128E20-16P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3128E20-16P.pdf
Availability of MS3128E20-16P
QUANTITY
MS3128E20-16P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3128E20-16P
Internal Part NumberEIS-MS3128E20-16P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3128E20-16P
Related LinksMS3128, MS3128E20-16P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3128E20-16P Details Description
Related parts for MS3128E20-16P
CONN RECEPT 6POS MALE SOLDER datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR MAGNETIC SPST 6-10AT ALUM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 200V 1111 datasheet.pdf