Amphenol Industrial MS3128E22-55SW
MS3128E22-55SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3128E22-55SW
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
MS3128E22-55SW.pdf
Availability of MS3128E22-55SW
QUANTITY
MS3128E22-55SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3128E22-55SW
Internal Part NumberEIS-MS3128E22-55SW
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3128E22-55SW
Related LinksMS3128E, MS3128E22-55SW Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3128E22-55SW Details Description
Related parts for MS3128E22-55SW
THERM NTC 82KOHM 5% 1206 SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 2100UF 500V SCREW datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR 9-USMD datasheet.pdf
IC SOURCE DRVR 20BIT SER 28SOIC datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG SLATE 100' datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 8MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 33PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
EMP HARDENED CABLES datasheet.pdf
STD POLY MOLDED PARTS datasheet.pdf
CONN BNC JACK datasheet.pdf
15UF 250V 9.53X41.3 AXI datasheet.pdf