Amphenol Industrial MS3128E24-61SW
MS3128E24-61SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3128E24-61SW
Brief Description
CONN RCPT 61POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
MS3128E24-61SW.pdf
Availability of MS3128E24-61SW
QUANTITY
MS3128E24-61SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3128E24-61SW
Internal Part NumberEIS-MS3128E24-61SW
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3128E24-61SW
Related LinksMS3128E, MS3128E24-61SW Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3128E24-61SW Details Description
Related parts for MS3128E24-61SW
TRIMMER 50K OHM 0.2W PC PIN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 35KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 13A DPAK datasheet.pdf
OSC 3.3V PROG TTL TRI ST 100PPM datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN HEADER 49POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
MICRO 15C S 24" WHT JACKS NI datasheet.pdf