Amphenol Industrial MS3128F18-32P
MS3128F18-32P picture photo
Mfg. Part Number
MS3128F18-32P
Brief Description
CONN RCPT 32POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
MS3128F18-32P.pdf
Availability of MS3128F18-32P
QUANTITY
MS3128F18-32P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3128F18-32P
Internal Part NumberEIS-MS3128F18-32P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3128F18-32P
Related LinksMS3128, MS3128F18-32P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3128F18-32P Details Description
Related parts for MS3128F18-32P
KIT BASIC ELECTRONIC TEST LEAD datasheet.pdf
RES SMD 5.23 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 34POS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS SQ FLNG W/SCKT datasheet.pdf