Amphenol Industrial MS3128F24-61S
MS3128F24-61S picture photo
Mfg. Part Number
MS3128F24-61S
Brief Description
CONN RCPT 61POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
MS3128F24-61S.pdf
Availability of MS3128F24-61S
QUANTITY
MS3128F24-61S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3128F24-61S
Internal Part NumberEIS-MS3128F24-61S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3128F24-61S
Related LinksMS3128, MS3128F24-61S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3128F24-61S Details Description
Related parts for MS3128F24-61S
RELAY GENERAL PURPOSE 4PDT 2A 9V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
LED CBI 2.5X7 RED STANDOFF .550" datasheet.pdf
FLOATSWITCH VERT 1A NO/NC POLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf