Amphenol Aerospace Operations MS3450KT20-7S
MS3450KT20-7S picture photo
Mfg. Part Number
MS3450KT20-7S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3450KT20-7S.pdf
Availability of MS3450KT20-7S
QUANTITY
MS3450KT20-7S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3450KT20-7S
Internal Part NumberEIS-MS3450KT20-7S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Featured ProductMIL-DTL-5015 Matrix Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert20-7
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionFluid Resistant
Shell Material, FinishSteel, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesFirewall Usage
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3450KT20-7S
Related LinksMS3450, MS3450KT20-7S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3450KT20-7S Details Description
Related parts for MS3450KT20-7S
FUSE CERAMIC 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/2.8V 10MLF datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
FIXED IND 9NH 700MA SMD datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 2.252K 2.2% RAD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf