Amphenol Aerospace Operations MS3450LS14S-5P
MS3450LS14S-5P picture photo
Mfg. Part Number
MS3450LS14S-5P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3450LS14S-5P.pdf
Availability of MS3450LS14S-5P
QUANTITY
MS3450LS14S-5P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3450LS14S-5P
Internal Part NumberEIS-MS3450LS14S-5P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Featured ProductMIL-DTL-5015 Matrix Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert14S-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionFluid Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3450LS14S-5P
Related LinksMS3450L, MS3450LS14S-5P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3450LS14S-5P Details Description
Related parts for MS3450LS14S-5P
IC VREF SERIES 5V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN PLUG RT ANG 4POS W/SOCKETS datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CAP FILM 680PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
BOARD DEMO TS1102-200 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 3.3VOUT 66W datasheet.pdf
CONN COUPLER 15A 120V 13FT CABLE datasheet.pdf
FIXED IND 25UH 4.4A 35 MOHM TH datasheet.pdf