Amphenol Aerospace Operations MS3450W20-14P
MS3450W20-14P picture photo
Mfg. Part Number
MS3450W20-14P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3450W20-14P.pdf
Availability of MS3450W20-14P
QUANTITY
MS3450W20-14P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3450W20-14P
Internal Part NumberEIS-MS3450W20-14P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Featured ProductMIL-DTL-5015 Matrix Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert20-14
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionFluid Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A, 46A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3450W20-14P
Related LinksMS3450, MS3450W20-14P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3450W20-14P Details Description
Related parts for MS3450W20-14P
IC OPAMP GP 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 46POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 18-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP INV 12MSOP datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 1W DO216 datasheet.pdf