Amphenol Aerospace Operations MS3450W24-10PLC
MS3450W24-10PLC picture photo
Mfg. Part Number
MS3450W24-10PLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 7POS WALLMNT PINS
Datasheet Download
MS3450W24-10PLC.pdf
Availability of MS3450W24-10PLC
QUANTITY
MS3450W24-10PLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3450W24-10PLC
Internal Part NumberEIS-MS3450W24-10PLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions7
Shell Size - Insert24-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size8
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionFluid Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3450W24-10PLC
Related LinksMS3450W, MS3450W24-10PLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3450W24-10PLC Details Description
Related parts for MS3450W24-10PLC
IC OPAMP GP 1.9MHZ 8DIP datasheet.pdf
090III 26P PLUG ASSY BLACK datasheet.pdf
RES 100K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
350 TB PLU PLU HOOK/E datasheet.pdf
POWER SUPPLY 12VDC US datasheet.pdf