Amphenol Aerospace Operations MS3450W24-28SZ
MS3450W24-28SZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3450W24-28SZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3450W24-28SZ.pdf
Availability of MS3450W24-28SZ
QUANTITY
MS3450W24-28SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3450W24-28SZ
Internal Part NumberEIS-MS3450W24-28SZ
Featured ProductMIL-DTL-5015 Matrix Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationZ
Ingress ProtectionFluid Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3450W24-28SZ
Related LinksMS3450W, MS3450W24-28SZ Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3450W24-28SZ Details Description
Related parts for MS3450W24-28SZ
SENSOR REFL LONG V TYPE W/OSC datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.058DIA TIN datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 0.01% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TACTILE ROUND BLACK datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HDR 2MM W/LATCH 8POS SMD datasheet.pdf
RACK AND PANEL PLUG 125POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
POT 30K OHM 50W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf