Amphenol Aerospace Operations MS3451L18-12SW
MS3451L18-12SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3451L18-12SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS CBL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3451L18-12SW.pdf
Availability of MS3451L18-12SW
QUANTITY
MS3451L18-12SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3451L18-12SW
Internal Part NumberEIS-MS3451L18-12SW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Featured ProductMIL-DTL-5015 Matrix Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert18-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationW
Ingress ProtectionFluid Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3451L18-12SW
Related LinksMS3451L, MS3451L18-12SW Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3451L18-12SW Details Description
Related parts for MS3451L18-12SW
CAP CER 4700PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS 2MM R/A GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 400KHZ 8SO datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 25V 10% 1206 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CONNECTOR CABLE PG21 14AWG datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 180PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
EX2 DEBURRING WHEEL 12" 8A MED datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 2W SMBG datasheet.pdf
CTV 53C 53#20 PIN RECP datasheet.pdf
Ultrafast 3.3 V/5 V Single-Supply SiGe Comparators IC datasheet.pdf