Amphenol Aerospace Operations MS3451L24-22B
MS3451L24-22B picture photo
Mfg. Part Number
MS3451L24-22B
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 4POS CBL MNT SCKT
Datasheet Download
MS3451L24-22B.pdf
Availability of MS3451L24-22B
QUANTITY
MS3451L24-22B Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3451L24-22B
Internal Part NumberEIS-MS3451L24-22B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions4
Shell Size - Insert24-22
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size8
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionFluid Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3451L24-22B
Related LinksMS3451, MS3451L24-22B Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3451L24-22B Details Description
Related parts for MS3451L24-22B
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 20% RADIAL datasheet.pdf
SENS PROX M18 14MM DC2W-NO .3M datasheet.pdf
RELAY SOCKET PROTECTION MODULE datasheet.pdf
SENSOR FIBER FLEXIBLE M3 SLEEVE datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 4POS 1MM 8" datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC REG BST SEPIC ADJ 1A 8DFN datasheet.pdf
FUSEHOLDER PM-1 14 X 51 1500V datasheet.pdf