Amphenol Aerospace Operations MS3451W24-28B
MS3451W24-28B picture photo
Mfg. Part Number
MS3451W24-28B
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 24POS CBL MNT SCKT
Datasheet Download
MS3451W24-28B.pdf
Availability of MS3451W24-28B
QUANTITY
MS3451W24-28B Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3451W24-28B
Internal Part NumberEIS-MS3451W24-28B
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionFluid Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3451W24-28B
Related LinksMS3451, MS3451W24-28B Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3451W24-28B Details Description
Related parts for MS3451W24-28B
FIXED IND 47UH 720MA 474 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 500MW DO35 datasheet.pdf
IC 1.5A PWR DIST SWITCH 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 13POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 26POS .100 TIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SPRING CLAMP datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 193MA 2.75 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
25POS F R/A .590 CUSTOM datasheet.pdf