Amphenol Aerospace Operations MS3452L18-24P
MS3452L18-24P picture photo
Mfg. Part Number
MS3452L18-24P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3452L18-24P.pdf
Availability of MS3452L18-24P
QUANTITY
MS3452L18-24P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3452L18-24P
Internal Part NumberEIS-MS3452L18-24P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Featured ProductMIL-DTL-5015 Matrix Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert18-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionFluid Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3452L18-24P
Related LinksMS3452, MS3452L18-24P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3452L18-24P Details Description
Related parts for MS3452L18-24P
CONN HEADER PROGRAM 14POS TIN datasheet.pdf
THERMAL PAD TO-3 .007" SP400 datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 2A TO263-7 datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 133MHZ 54TSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
BOARD MCU MEGA2560 datasheet.pdf
LINK MODULE 1 RELAY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 1.5W DO214AC datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf