Amphenol Aerospace Operations MS3452W24-10PYLC
MS3452W24-10PYLC picture photo
Mfg. Part Number
MS3452W24-10PYLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 7POS BOX MNT PINS
Datasheet Download
MS3452W24-10PYLC.pdf
Availability of MS3452W24-10PYLC
QUANTITY
MS3452W24-10PYLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3452W24-10PYLC
Internal Part NumberEIS-MS3452W24-10PYLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions7
Shell Size - Insert24-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size8
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionFluid Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3452W24-10PYLC
Related LinksMS3452W2, MS3452W24-10PYLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3452W24-10PYLC Details Description
Related parts for MS3452W24-10PYLC
CAP TANT 470UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 40.7K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.75K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
TVS DIODE 300VWM 482VC DO15 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 DIP 16POS datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf