Amphenol Aerospace Operations MS3454W28-15P
MS3454W28-15P picture photo
Mfg. Part Number
MS3454W28-15P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 35POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS3454W28-15P.pdf
Availability of MS3454W28-15P
QUANTITY
MS3454W28-15P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3454W28-15P
Internal Part NumberEIS-MS3454W28-15P
Featured ProductMIL-DTL-5015 Matrix Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions35
Shell Size - Insert28-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Ingress ProtectionFluid Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3454W28-15P
Related LinksMS3454, MS3454W28-15P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3454W28-15P Details Description
Related parts for MS3454W28-15P
IC OPAMP GP 2.8MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 256TAP 100K 24TSSOP datasheet.pdf
IC MULT-CH RS232 DVR/RCVR 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 20% AXIAL datasheet.pdf
IC BCD-7SEG DECODER DVR 16SO datasheet.pdf
SGE1510-2-1830A-2000C datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
OSC MEMS 12.288MHZ CMOS SMD datasheet.pdf