Amphenol Aerospace Operations MS3456L18-10A
MS3456L18-10A picture photo
Mfg. Part Number
MS3456L18-10A
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT PINS
Datasheet Download
MS3456L18-10A.pdf
Availability of MS3456L18-10A
QUANTITY
MS3456L18-10A Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3456L18-10A
Internal Part NumberEIS-MS3456L18-10A
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions4
Shell Size - Insert18-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionFluid Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3456L18-10A
Related LinksMS3456, MS3456L18-10A Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3456L18-10A Details Description
Related parts for MS3456L18-10A
CAP CER 33PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
M12-RUNDSTECKVERBINDER STI+BU datasheet.pdf
RES 3.4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 480MHZ 6-CLCC datasheet.pdf