Amphenol Aerospace Operations MS3456L24-12PW
MS3456L24-12PW picture photo
Mfg. Part Number
MS3456L24-12PW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS3456L24-12PW.pdf
Availability of MS3456L24-12PW
QUANTITY
MS3456L24-12PW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3456L24-12PW
Internal Part NumberEIS-MS3456L24-12PW
Featured ProductMIL-DTL-5015 Matrix Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert24-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationW
Ingress ProtectionFluid Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A, 80A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3456L24-12PW
Related LinksMS3456L, MS3456L24-12PW Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3456L24-12PW Details Description
Related parts for MS3456L24-12PW
BUZZER PIEZO 10V 14MM RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 350W datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DUAL 2-WIRE 8-MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf