Amphenol Aerospace Operations MS3456W22-14PZ
MS3456W22-14PZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3456W22-14PZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS3456W22-14PZ.pdf
Availability of MS3456W22-14PZ
QUANTITY
MS3456W22-14PZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3456W22-14PZ
Internal Part NumberEIS-MS3456W22-14PZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Featured ProductMIL-DTL-5015 Matrix Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert22-14
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationZ
Ingress ProtectionFluid Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3456W22-14PZ
Related LinksMS3456W, MS3456W22-14PZ Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3456W22-14PZ Details Description
Related parts for MS3456W22-14PZ
IC REG SWTCHD CAP INV 40MA SOT23 datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 11.03VC SMT datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 400V 4A TO220 datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 400MW ALF2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 100V X7R 1825 datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE PIN datasheet.pdf