Amphenol Aerospace Operations MS3459L20-14P
MS3459L20-14P picture photo
Mfg. Part Number
MS3459L20-14P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 5POS STRAIGHT PINS
Datasheet Download
MS3459L20-14P.pdf
Availability of MS3459L20-14P
QUANTITY
MS3459L20-14P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3459L20-14P
Internal Part NumberEIS-MS3459L20-14P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-5015 Matrix Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert20-14
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionFluid Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishSilver
FeaturesSelf Locking
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A, 46A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3459L20-14P
Related LinksMS3459, MS3459L20-14P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3459L20-14P Details Description
Related parts for MS3459L20-14P
RES 26.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DOOR FRONT FOR UPRIGHT CAB RACK datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN SMT SINGLE ROW 30 GOLD datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN D-SUB PIN 20-24AWG CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
Connector Header 18 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf