Amphenol Aerospace Operations MS3459L28-20B
MS3459L28-20B picture photo
Mfg. Part Number
MS3459L28-20B
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 14POS INLINE SCKT
Datasheet Download
MS3459L28-20B.pdf
Availability of MS3459L28-20B
QUANTITY
MS3459L28-20B Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3459L28-20B
Internal Part NumberEIS-MS3459L28-20B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions14
Shell Size - Insert28-20
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (10), 16 (4)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionFluid Resistant
FeaturesSelf Locking
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3459L28-20B
Related LinksMS3459, MS3459L28-20B Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3459L28-20B Details Description
Related parts for MS3459L28-20B
POST BINDING HEX HEAD BLACK datasheet.pdf
BOX ALUMINUM GRAY 5"L X 2.25"W datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMC datasheet.pdf
MOD PWR 1A MED FILTER 2PL QC PNL datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP ROCKER RECTANGULAR AMBER datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS .100" SMD GLD datasheet.pdf
CAP TANT POLY 470UF 2.5V 2917 datasheet.pdf
-INNER PANEL datasheet.pdf
MICRO 31C P 20" YEL JACKS datasheet.pdf