Amphenol Aerospace Operations MS3459L36-15P
MS3459L36-15P picture photo
Mfg. Part Number
MS3459L36-15P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 35POS STRAIGHT PINS
Datasheet Download
MS3459L36-15P.pdf
Availability of MS3459L36-15P
QUANTITY
MS3459L36-15P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3459L36-15P
Internal Part NumberEIS-MS3459L36-15P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-5015 Matrix Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions35
Shell Size - Insert36-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionFluid Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishSilver
FeaturesSelf Locking
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3459L36-15P
Related LinksMS3459, MS3459L36-15P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3459L36-15P Details Description
Related parts for MS3459L36-15P
FUSE HOLDER BLADE 32V 15A PCB datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 26AWG MTA-100 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 542 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf