Amphenol Aerospace Operations MS3459L36-15P
MS3459L36-15P picture photo
Mfg. Part Number
MS3459L36-15P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 35POS STRAIGHT PINS
Datasheet Download
MS3459L36-15P.pdf
Availability of MS3459L36-15P
QUANTITY
MS3459L36-15P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3459L36-15P
Internal Part NumberEIS-MS3459L36-15P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-5015 Matrix Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions35
Shell Size - Insert36-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Ingress ProtectionFluid Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishSilver
FeaturesSelf Locking
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3459L36-15P
Related LinksMS3459, MS3459L36-15P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3459L36-15P Details Description
Related parts for MS3459L36-15P
SWITCH DET NC HORIZ W/BOSS 5V datasheet.pdf
SFC 1/30 YLW 150/BX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 256VWM 414VC SMBJ datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES SMD 34 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf