Amphenol Aerospace Operations MS3470A16-26P
MS3470A16-26P picture photo
Mfg. Part Number
MS3470A16-26P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS WALL MNT PINS
Datasheet Download
MS3470A16-26P.pdf
Availability of MS3470A16-26P
QUANTITY
MS3470A16-26P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470A16-26P
Internal Part NumberEIS-MS3470A16-26P
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470A16-26P
Related LinksMS3470, MS3470A16-26P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3470A16-26P Details Description
Related parts for MS3470A16-26P
RIVET SNAP 0.433" NYLON BLACK datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .015-.025" .165" datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS DUAL GOLD datasheet.pdf
CAP CER 3PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ SYNC 40TQFN datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 14.7 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.13 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 800V 2A D2-PAK-2L datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 16POS SNGL PCB datasheet.pdf
CAP POLYMER 1200UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf