Amphenol Aerospace Operations MS3470A18-11B
MS3470A18-11B picture photo
Mfg. Part Number
MS3470A18-11B
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 11POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
MS3470A18-11B.pdf
Availability of MS3470A18-11B
QUANTITY
MS3470A18-11B Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470A18-11B
Internal Part NumberEIS-MS3470A18-11B
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470A18-11B
Related LinksMS3470, MS3470A18-11B Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3470A18-11B Details Description
Related parts for MS3470A18-11B
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 2KV X7R 1825 datasheet.pdf
COMMUNICATIONS MODULE ETHERNET datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS SKT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BROWN 250' datasheet.pdf
TRANS NPN 1100V 4A datasheet.pdf