Amphenol Aerospace Operations MS3470A18-32PW
MS3470A18-32PW picture photo
Mfg. Part Number
MS3470A18-32PW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS WALL MNT PINS
Datasheet Download
MS3470A18-32PW.pdf
Availability of MS3470A18-32PW
QUANTITY
MS3470A18-32PW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470A18-32PW
Internal Part NumberEIS-MS3470A18-32PW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470A18-32PW
Related LinksMS3470A, MS3470A18-32PW Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3470A18-32PW Details Description
Related parts for MS3470A18-32PW
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
CIR BRKR 20A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 20MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 150V 0606 datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 775MA 160 MOHM datasheet.pdf
POT 3.5K OHM 50W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf