Amphenol Aerospace Operations MS3470A18-32PW
MS3470A18-32PW picture photo
Mfg. Part Number
MS3470A18-32PW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS WALL MNT PINS
Datasheet Download
MS3470A18-32PW.pdf
Availability of MS3470A18-32PW
QUANTITY
MS3470A18-32PW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470A18-32PW
Internal Part NumberEIS-MS3470A18-32PW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470A18-32PW
Related LinksMS3470A, MS3470A18-32PW Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3470A18-32PW Details Description
Related parts for MS3470A18-32PW
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2K OHM 5% 12W datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 3MHZ 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 41.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 20"L X 16"W datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.00MM 17POS datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf