Amphenol Aerospace Operations MS3470A20-41SW
MS3470A20-41SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3470A20-41SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS WALL MNT SCKT
Datasheet Download
MS3470A20-41SW.pdf
Availability of MS3470A20-41SW
QUANTITY
MS3470A20-41SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470A20-41SW
Internal Part NumberEIS-MS3470A20-41SW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470A20-41SW
Related LinksMS3470A, MS3470A20-41SW Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3470A20-41SW Details Description
Related parts for MS3470A20-41SW
CONN HEADER 12POS 2.5MM VERT TIN datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 44-SOH datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 3V 20% 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
IC USB SWITCH DUAL SPDT 10UTQFN datasheet.pdf
XMITTER FIBER OPTIC SERCOS SMA datasheet.pdf
CONN HEADER 8PWR 20SGL 1.57MM datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5700K 2SMD datasheet.pdf
PMI BASE 11/16 INCAND BAY SCREW datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 120POS SMD datasheet.pdf