Amphenol Aerospace Operations MS3470A22-55A
MS3470A22-55A picture photo
Mfg. Part Number
MS3470A22-55A
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
MS3470A22-55A.pdf
Availability of MS3470A22-55A
QUANTITY
MS3470A22-55A Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470A22-55A
Internal Part NumberEIS-MS3470A22-55A
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470A22-55A
Related LinksMS3470, MS3470A22-55A Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3470A22-55A Details Description
Related parts for MS3470A22-55A
CAP ALUM 3900UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 450V SCREW datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 4MHZ 8DIP datasheet.pdf
MONITOR FLTR 19-21"CRT/19-20"LCD datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX 3-8 LINE 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 43PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 910NH 380MA 1.68 OHM datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf