Amphenol Aerospace Operations MS3470A22-55AZ
MS3470A22-55AZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3470A22-55AZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
MS3470A22-55AZ.pdf
Availability of MS3470A22-55AZ
QUANTITY
MS3470A22-55AZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470A22-55AZ
Internal Part NumberEIS-MS3470A22-55AZ
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470A22-55AZ
Related LinksMS3470A, MS3470A22-55AZ Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3470A22-55AZ Details Description
Related parts for MS3470A22-55AZ
RES SMD 5M OHM 5% 1.5W 5025 datasheet.pdf
IC CTRLR HOTSWAP TIMEOUT 10MSOP datasheet.pdf
METRAL COVER HYB FEMALE PWR CBL datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf