Amphenol Aerospace Operations MS3470A22-55PZ
MS3470A22-55PZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3470A22-55PZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MNT PINS
Datasheet Download
MS3470A22-55PZ.pdf
Availability of MS3470A22-55PZ
QUANTITY
MS3470A22-55PZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470A22-55PZ
Internal Part NumberEIS-MS3470A22-55PZ
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470A22-55PZ
Related LinksMS3470A, MS3470A22-55PZ Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3470A22-55PZ Details Description
Related parts for MS3470A22-55PZ
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 64.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 9-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf