Amphenol Aerospace Operations MS3470A22-55SY
MS3470A22-55SY picture photo
Mfg. Part Number
MS3470A22-55SY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MNT SCKT
Datasheet Download
MS3470A22-55SY.pdf
Availability of MS3470A22-55SY
QUANTITY
MS3470A22-55SY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470A22-55SY
Internal Part NumberEIS-MS3470A22-55SY
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470A22-55SY
Related LinksMS3470A, MS3470A22-55SY Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3470A22-55SY Details Description
Related parts for MS3470A22-55SY
RES SMD 14.7KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADR LOPRO 28POS .100 GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 8PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CAP 400UF 2.5V 20% datasheet.pdf
RES 1.2 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC POS CTRL SW SP8T 24SMD datasheet.pdf
CAP FILM 3UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
820UF 100V 22X30MM 105C 2000H datasheet.pdf