TE Connectivity Deutsch Connectors MS3470L10-6B
MS3470L10-6B picture photo
Mfg. Part Number
MS3470L10-6B
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT
Datasheet Download
MS3470L10-6B.pdf
Availability of MS3470L10-6B
QUANTITY
MS3470L10-6B Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470L10-6B
Internal Part NumberEIS-MS3470L10-6B
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470L10-6B
Related LinksMS3470, MS3470L10-6B Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3470L10-6B Details Description
Related parts for MS3470L10-6B
Crystal 9.8304MHz 30ppm 20pF 35 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
IC SNGL BUS LVDS TXRX 8-SOIC datasheet.pdf
IC SW HALL EFFECT UNI SOT89 datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
RES 15 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 35POS SMD datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NO PIN datasheet.pdf