TE Connectivity Deutsch Connectors MS3470L12-10SZ-LC
MS3470L12-10SZ-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3470L12-10SZ-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT
Datasheet Download
MS3470L12-10SZ-LC.pdf
Availability of MS3470L12-10SZ-LC
QUANTITY
MS3470L12-10SZ-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470L12-10SZ-LC
Internal Part NumberEIS-MS3470L12-10SZ-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470L12-10SZ-LC
Related LinksMS3470L1, MS3470L12-10SZ-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3470L12-10SZ-LC Details Description
Related parts for MS3470L12-10SZ-LC
ROUND SPACER #4 ALUMINUM 1/2" datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 11 Circuit 0.472" (12.00mm) datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 10% 2824 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SPI/SRL 250K 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
RES 6.04M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 1.225A 100 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 500MW DO35 datasheet.pdf