TE Connectivity Deutsch Connectors MS3470L14-12P-LC
MS3470L14-12P-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3470L14-12P-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN
Datasheet Download
MS3470L14-12P-LC.pdf
Availability of MS3470L14-12P-LC
QUANTITY
MS3470L14-12P-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470L14-12P-LC
Internal Part NumberEIS-MS3470L14-12P-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (4), 20 (8)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470L14-12P-LC
Related LinksMS3470L1, MS3470L14-12P-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3470L14-12P-LC Details Description
Related parts for MS3470L14-12P-LC
RES ARRAY 8 RES 22K OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC EEPROM 128KBIT 400KHZ 8VSON datasheet.pdf
RES 634 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
SENSOR PROX 4MM NPN 12-24V datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 5W T18 datasheet.pdf
THIN FILM BANDPASS 5GHZ datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 25.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CTV 15C 14#20 1#16 PIN PLUG datasheet.pdf
5 V Precision Voltage Reference/Temperature Transducer IC datasheet.pdf