TE Connectivity Deutsch Connectors MS3470L14-15PZ
MS3470L14-15PZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3470L14-15PZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
MS3470L14-15PZ.pdf
Availability of MS3470L14-15PZ
QUANTITY
MS3470L14-15PZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470L14-15PZ
Internal Part NumberEIS-MS3470L14-15PZ
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470L14-15PZ
Related LinksMS3470L, MS3470L14-15PZ Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3470L14-15PZ Details Description
Related parts for MS3470L14-15PZ
TVS DIODE 39VWM 90VC R6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 150V 0605 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 2POS 1MM 2" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CBL RIBN 14COND 0.025 GRAY 100' datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf