TE Connectivity Deutsch Connectors MS3470L16-23BW
MS3470L16-23BW picture photo
Mfg. Part Number
MS3470L16-23BW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS SKT
Datasheet Download
MS3470L16-23BW.pdf
Availability of MS3470L16-23BW
QUANTITY
MS3470L16-23BW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470L16-23BW
Internal Part NumberEIS-MS3470L16-23BW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (22)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470L16-23BW
Related LinksMS3470L, MS3470L16-23BW Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3470L16-23BW Details Description
Related parts for MS3470L16-23BW
FERRITE CHIP 30 OHM 25% datasheet.pdf
OSC VCO 2560-2920MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 8PWR 20SGL 2.36MM datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RND SPACER 0.063" NYLON 25.27MM datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 7.77K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FANSINK 86X57.4MM 12VDC datasheet.pdf