ITT Cannon, LLC MS3470L16-26P
MS3470L16-26P picture photo
Mfg. Part Number
MS3470L16-26P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3470L16-26P.pdf
Availability of MS3470L16-26P
QUANTITY
MS3470L16-26P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470L16-26P
Internal Part NumberEIS-MS3470L16-26P
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II, PV
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470L16-26P
Related LinksMS3470, MS3470L16-26P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3470L16-26P Details Description
Related parts for MS3470L16-26P
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 R/A datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 4.62"L X 3.11"W datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 5" 0.50MM 9POS datasheet.pdf
RELAY SSR 90A@240VAC 5VDC IN datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
SOCKET ADAPTER DIP TO 28SOIC datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 8A TO252AA datasheet.pdf
OSC XO 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf