ITT Cannon, LLC MS3470L16-8PY
MS3470L16-8PY picture photo
Mfg. Part Number
MS3470L16-8PY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3470L16-8PY.pdf
Availability of MS3470L16-8PY
QUANTITY
MS3470L16-8PY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470L16-8PY
Internal Part NumberEIS-MS3470L16-8PY
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II, PV
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions8
Shell Size - Insert16-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470L16-8PY
Related LinksMS3470, MS3470L16-8PY Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3470L16-8PY Details Description
Related parts for MS3470L16-8PY
JUMPER-H1503TR/A2015L/H1503TR 5" datasheet.pdf
BATTERY LITHIUM 3V COIN 12.5MM datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 4.48"LX2.49"W datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CHOKE DOUBLE 27MH 1.4A HORIZ datasheet.pdf
HK-UP WR MPPE 18AWG BLACK 500' datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER .5A datasheet.pdf
10000UF 25V 25X50MM 105C 5000H datasheet.pdf