Amphenol Aerospace Operations MS3470L18-32SXLC
MS3470L18-32SXLC picture photo
Mfg. Part Number
MS3470L18-32SXLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 32POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
MS3470L18-32SXLC.pdf
Availability of MS3470L18-32SXLC
QUANTITY
MS3470L18-32SXLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470L18-32SXLC
Internal Part NumberEIS-MS3470L18-32SXLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470L18-32SXLC
Related LinksMS3470L1, MS3470L18-32SXLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3470L18-32SXLC Details Description
Related parts for MS3470L18-32SXLC
O'SCOPE 60MHZ DUAL TR/DLY SWEEP datasheet.pdf
PATCHCORD SOCKET-BANA SOCKT BLK datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS 1.0MM R/A SMD datasheet.pdf
IC POT DIG SEXTET 100K 20-SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 20V SOT363 datasheet.pdf
CONN HEADR 60POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH DSO24-1 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 3.05MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf