TE Connectivity Deutsch Connectors MS3470L20-16PZ-LC
MS3470L20-16PZ-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3470L20-16PZ-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN
Datasheet Download
MS3470L20-16PZ-LC.pdf
Availability of MS3470L20-16PZ-LC
QUANTITY
MS3470L20-16PZ-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470L20-16PZ-LC
Internal Part NumberEIS-MS3470L20-16PZ-LC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470L20-16PZ-LC
Related LinksMS3470L2, MS3470L20-16PZ-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3470L20-16PZ-LC Details Description
Related parts for MS3470L20-16PZ-LC
CONN TERM BLK PCB 5.08MM 9POS BK datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.5VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 73.2KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 3A 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2K FLASH 20SSOP datasheet.pdf
CONN SMART CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
500 TB SPR PLU WF DOWN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 1.8V datasheet.pdf