TE Connectivity Deutsch Connectors MS3470L20-39BZ
MS3470L20-39BZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3470L20-39BZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT
Datasheet Download
MS3470L20-39BZ.pdf
Availability of MS3470L20-39BZ
QUANTITY
MS3470L20-39BZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470L20-39BZ
Internal Part NumberEIS-MS3470L20-39BZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470L20-39BZ
Related LinksMS3470L, MS3470L20-39BZ Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3470L20-39BZ Details Description
Related parts for MS3470L20-39BZ
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN HEADER 30PS .100 SMD GOLD datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
HEAT GUN 230V 435 DEG C MAX datasheet.pdf
DIODE VARICAP VCO UHF USC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 27PF 2KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 6.81 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
FIXED IND 110NH 970MA 380 MOHM datasheet.pdf