TE Connectivity Deutsch Connectors MS3470L20-41BW
MS3470L20-41BW picture photo
Mfg. Part Number
MS3470L20-41BW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT
Datasheet Download
MS3470L20-41BW.pdf
Availability of MS3470L20-41BW
QUANTITY
MS3470L20-41BW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470L20-41BW
Internal Part NumberEIS-MS3470L20-41BW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470L20-41BW
Related LinksMS3470L, MS3470L20-41BW Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3470L20-41BW Details Description
Related parts for MS3470L20-41BW
CONN CARD EXTEND 200POS .050" datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RELAY MONITOR VOLT 0.2-60V ADJ datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPN COLLECTOR 5SO datasheet.pdf
TVS DIODE 85.5VWM 137VC SMC datasheet.pdf
TRANS PNP 20V 2A SOT-23 datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf