TE Connectivity Deutsch Connectors MS3470L20-41SX-LC
MS3470L20-41SX-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3470L20-41SX-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT
Datasheet Download
MS3470L20-41SX-LC.pdf
Availability of MS3470L20-41SX-LC
QUANTITY
MS3470L20-41SX-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470L20-41SX-LC
Internal Part NumberEIS-MS3470L20-41SX-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470L20-41SX-LC
Related LinksMS3470L2, MS3470L20-41SX-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3470L20-41SX-LC Details Description
Related parts for MS3470L20-41SX-LC
CONN HEADER .100 SINGL R/A 21POS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 1.47 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 190PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 100VDC 6A DIN datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf