TE Connectivity Deutsch Connectors MS3470L20-41SY
MS3470L20-41SY picture photo
Mfg. Part Number
MS3470L20-41SY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
MS3470L20-41SY.pdf
Availability of MS3470L20-41SY
QUANTITY
MS3470L20-41SY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470L20-41SY
Internal Part NumberEIS-MS3470L20-41SY
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470L20-41SY
Related LinksMS3470L, MS3470L20-41SY Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3470L20-41SY Details Description
Related parts for MS3470L20-41SY
TRANS NPN 30V 0.05A TO92 datasheet.pdf
CAP FILM 0.16UF 2% 160VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SOCKET datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 300W datasheet.pdf