Souriau Connection Technology MS3470L2039SL
MS3470L2039SL picture photo
Mfg. Part Number
MS3470L2039SL
Brief Description
CONN HSG RCPT 39POS WALLMNT SCKT
Datasheet Download
MS3470L2039SL.pdf
Availability of MS3470L2039SL
QUANTITY
MS3470L2039SL Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470L2039SL
Internal Part NumberEIS-MS3470L2039SL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 G Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470L2039SL
Related LinksMS3470, MS3470L2039SL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS3470L2039SL Details Description
Related parts for MS3470L2039SL
CONN HEADR BRKWAY .100 13POS STR datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 500V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 7.62MM OR datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16-TSSOP datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
MS47 WELD SHIELD 975MM datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
COUNTER 6 CHARACTER PANEL MT datasheet.pdf
CAP FILM 1.0 UF 10% 400VDC datasheet.pdf