TE Connectivity Deutsch Connectors MS3470L22-41B
MS3470L22-41B picture photo
Mfg. Part Number
MS3470L22-41B
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT
Datasheet Download
MS3470L22-41B.pdf
Availability of MS3470L22-41B
QUANTITY
MS3470L22-41B Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470L22-41B
Internal Part NumberEIS-MS3470L22-41B
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (14), 20 (27)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470L22-41B
Related LinksMS3470, MS3470L22-41B Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3470L22-41B Details Description
Related parts for MS3470L22-41B
RES SMD 560 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4.5MHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
IC BATTERY CHARGER 16WQFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 42.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf
508 TB PLU PLU WF LOW-T datasheet.pdf
CAP FILM 1.5 UF 10% 250VAC AXIAL datasheet.pdf