TE Connectivity Deutsch Connectors MS3470L22-41PY-LC
MS3470L22-41PY-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3470L22-41PY-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN
Datasheet Download
MS3470L22-41PY-LC.pdf
Availability of MS3470L22-41PY-LC
QUANTITY
MS3470L22-41PY-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470L22-41PY-LC
Internal Part NumberEIS-MS3470L22-41PY-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (14), 20 (27)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470L22-41PY-LC
Related LinksMS3470L2, MS3470L22-41PY-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3470L22-41PY-LC Details Description
Related parts for MS3470L22-41PY-LC
DIODE ZENER 62V 1W DO41 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 25V 1.5A DO214AC datasheet.pdf
CBL 37POS 0.5MM JMPR TYPE A 4" datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP 10POS SMD datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT datasheet.pdf