ITT Cannon, LLC MS3470L22-55SW
MS3470L22-55SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3470L22-55SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3470L22-55SW.pdf
Availability of MS3470L22-55SW
QUANTITY
MS3470L22-55SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470L22-55SW
Internal Part NumberEIS-MS3470L22-55SW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II, PV
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470L22-55SW
Related LinksMS3470L, MS3470L22-55SW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3470L22-55SW Details Description
Related parts for MS3470L22-55SW
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMB datasheet.pdf
MINIGATOR CLIP/BANA PLUG BLK 12" datasheet.pdf
IC VOLTAGE MON DUAL W/SUP 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 6POS DUAL TIN datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
FUSE 550A 690V 1/110 AR UC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CABLE SERVOMOTOR FOR CNB 20M datasheet.pdf
RES 25.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 435MA 520 MOHM datasheet.pdf